Csodás • Grafikai Műhely • Design Studio

A tervezőgrafikáról

Mit jelent a tervező­grafika?

A tervezőgrafika kép és szöveg esztétikus elrendezésének művészete.

Hagyományosan nyomdatermékek tervezésével, az utóbbi időben ezen felül a képernyőn megjelenő tartalom tervezésével is foglalkozik. A tervezőgrafikus tisztában van a célmédium technológiai feltételeivel és korlátaival, és ezeknek figyelembe vételével készíti el a termék terveit. A tervezőgrafikus képes arra, hogy a nyomdásznak, a fejlesztőnek, vagy a webdesignernek olyan terveket szállítson, amelyek alapján az a végleges terméket elő tudja állítani.

A tervezőgrafikus foglalkozik tipográfiával: szövegek esztétikus elrendezésével, amelynek összetett szabályrendszere van. Foglalkozik oldalak layoutjának (elrendezésének) tervezésével. Kiválasztja a rendelkezésre álló képekből az esztétikus kombinációkat. Ízléses és praktikus betűtípusokat használ a tartalom hangsúlyozásához. Harmonikus, kifejező színeket választ a tervekhez, és tudja, milyen színeket képes a médium megjeleníteni. Kreatív megoldásokat mutat az ügyfél igényeihez szabottan.

Milyen eszkö­zökkel dolgozik a tervező­grafikus?

A tervezőgrafikus eszköztára túlnyomó többségéban a számítógép képernyőjére költözött. Tempera, akrill, ecset, tus, csőtoll, festékszóró pisztoly, körző, vonalzó, sablonok, borotvapenge és kés helyett számtógépes programokat használ, amelyek segítségével gyorsan, pontosan, a legkitűnőbb minőségben tudja előállítani a grafikai terveket, és számos kombinációt kipróbálhat, amelyekből kiválasztja a legjobbakat.

A tervezőgrafikusok legnagyobb része az Adobe szoftvereit használja. Az Adobe Photoshop, Adobe Illustrator és Adobe InDesign hármas a piacvezető tervezőgrafikai eszközök már évtizedek óta. Ennek ez első számú oka az a hatalmas előny, amit a programok összecsiszolt kompatibilitása jelent. A második oka az, hogy a grafikai anyagok könnyedén megoszthatók más tervezőgrafikai stúdiókkal, illetve a nyomdával, ha azok egy mindenki által használt, közismert formátumban vannak.

Amennyiben a tervezőgrafikusnak betűtípusokra, fotókra vagy egyéb illusztrációkra van szüksége, a munka jellegétől függően ezeket az anyagokat vagy maga készíti el, vagy az Adobe szolgáltatásai között megtalál egy könnyen használható gyűjteményt, az Adobe Stock nevű weboldalt, ahol mindezeket licencelheti az ügyfél részére. Persze az Adobe Stock szolgáltatása nem az egyedüli a piacon, de az egyetlen, amely mély integrációt kínál a tervezőgrafikus által használt Adobe szoftverekkel.

A tervezőgrafikus az ügyféllel való kommunikációban leginkább a PDF formátumot használja. Ennek előnye, hogy számítógépen és mobiltelefonon is megtekinthető; valamint hogy képes több oldalas, bonyolult terveket is egyetlen fájlban eltárolni; ráadásul a vektoros információkat – logókat, emblémákat, szöveget – képes úgy bemutatni, hogy azok minden nagyításban élesek legyenek.

A tervezőgrafikus a nyomdával való kommunikációban is a PDF formátumot használja a leggyakrabban, de ezeknek a fájloknak a tartalma különbözik azokétól, amiket megtekintésre az ügyfélnek küld. A nyomdának küdött fájlok tartalmaznak vágójeleket és kifutót, illetve a színek helyes rétegződésére is hangsúlyt fektet a grafikus, hogy pl. ofszet nyomtatásnál a színek kismértékű elcsúszása esetén is a megfelelő eredményt kapjuk.

Mik a tervező­grafikával szomszédos területek?

A tervezőgrafika szomszédos az alábbi területekkel, amelyek némelyikét, vagy akár többet is közülük, a tapasztalt tervezőgrafikus maga is műveli:

  • 3D modellezés: számítógéppel generált térbeli modellek, és azok segítségével ún. renderkép készítése.
  • Betűtervezés: olyan művészet, amely betűtípusok készítésével foglalkozik.
  • Csomagolástervezés: a dobozok, tégelyek, flakonok, zacskók, zárófóliák, stb. grafikai tervezése kifejezetten tervezőgrafikusi feladat. A csomagolástervezés egyéb részei viszont már külön szakmák.
  • Fotó: a fényképezés művészete.
  • Illusztráció: egyedi grafikai alkotás, képzőművészeti módszerekkel, festékkel, tussal, akvarellel, számítógéppel, stb. elkészítve.
  • Retusálás: fényképek hibáinak javítása, különböző fényképekből származó elemek egy képen való kombinálása.
  • Tördelés: szöveg sorokba, bekezdésekbe, hasábokba, fejezetekbe, újságba, könyvbe rendezése.
  • UI design: alkalmazások, appok vagy weboldalak felhasználói felületének, kinézetének megtervezése.
  • Videó: reklámok, logók, animációk készítése.
  • Webdesign: honlapok stílusának, megjelenésének tervezése.